Blubry zez Kościana

Przed piyrszum kumunium

Posłuchaj:
pobierz plik mp3

Trzeci rok żym buł wew lani, znaczy sie wew trzeci klapie, kiedy gdzieś tak na wiosne, dla trzecioklasistów nadszed czas mieć piyrwszum kumunie wew naszy parafii. Mo sie rozumieć, że po zaliczyniu piyrszygo i drugiygo roku katechizmu.

Przygotowania do ty wielgi uroczystości trwały łod dawna. Kumpletny strój galowy wisioł już wew szafie, granatowy abcug, znaczy sie marynarka i krótkie portki zez biglami, do tego bioło koszula zez wykłodanym kołnierzym, biołe kolanówy, czorne półbuty, śtuczno, papiyrowo-szmacianno lelijka i jeszczyk szpecjalne chusteczki do kieszunki i do trzymaniu lelijki. Kumplet tegu szyku dopełnioła ksiunżeczka do nabożyństwa i różaniec, tyż ganc nowizna. Aby roz łodbuła sie próbno przymiarka i zaro wszyćko musiołym zeblyc, co bym czeguś nie łoślundroł, o co u mnie buło doś łatwo.

Szykowała sie wielgo impreza dla cołki famuły wew składzie znacznie połniejszym niźli przy inkszych łokazjach. Zez tego czułym sie durch jak jaki fest młodziok, abo ktuś jeszczyk lepciejszy. Cóś jakbym rychtyk buł łod Ciotki Unry. Dziebko żym miol fefry ty kościelny uroczystości, co by sie nie zblamować i nie narobić poruty famule, chocioż po prowdzie, to żym ganc znoł co jest lołs, bo buło już po próbach wew kościele, a nawet po generalny próbie, wiync wszyćko przećwiczune. Szag nie roz sie łoberwało bez glace łod ksiyndza za rojbrowanie abo glapinie sie gdzie buńdź.

Nos, szaranków komunijnych, jednakoż nojbarzy ciekawiuło, jakie zez ty okazji dostaniymy prezynty. Szak te sie należały jak kejtrowi zupa, łod rodziców, łod krzasny i krzasnygo, łod babci i dziadka, ciotków i wujów. Po cichu żym liczuł na rower abo zygarek, chocioż wiedziołym, co zygarek zaro na drugi dziyń po kumunii powyndruje pod klucz, co mu gwarantować powinło połne bezpieczyństwo, zaś rower mioł wiynkciejszum szanse na służynie właścicielowi, chocioż na długowieczność tyż akurat nie bardzo mógł liczyć. Ale to ino buły domysły, szak starszy brachol tyż nic nie wypaploł. A może ino tak sie stalowoł, że coś wiy.

Wew chaci uskrumniune jak na jakie wesele. Czyńść grotów wywleczuna na góre abo do sklepu. Podłogi wyszorowane śrupokami, wywiksowane pastum i wyglancowane na błysk. Dywany wszak zwiniynte, przedtym wytrzepane, wszyćkie okna okowitum wymyte, groty łodkurzune, Jednym słowym - Hameryka. Jak żym pomyślał, co to sie bydzie jutro wystworzało, to mnie fefry łobleciały ale aby ździebko. Nu, bo przeciyż piyrszum kumunie kożdyn jedyn szczun i dziewucha roz wew życiu mo i zaś wspumino serdecznie do kuńca żywota. Szak nie? - powiydzcie sami.