Blubry zez Kościana

Telewizja

Posłuchaj:
pobierz plik mp3

Wew czasach kiedy jeszczyk lotoł żym wew krótkich portkach na szelkach, to nie buło kumputrów, magnetowidów walkmenów, łodtwarzaczy i cały reszty dzisiejszy jelektruniki, ani nawet automatów do gry, zaś telewizja durch tak jak jo wew krótkich portkach dopiyro co się rozkryncała i miała aby jedyn program, chocioż na dachu ty chaty gdzie buła świetlica zez telewizorym sterczały wielgachne najeżune ożgole antyn, jakby my mieli ściungać Hameryke albo co.

Lo nos, szaranków, buł wew tym programie aby roz na tydzień Zorro, a wew maju kolarze i abyć na to wpuszczali nos do świetlicy wew PSS-ach, bo tam wew oszklunyj szafunierce stojoł jedyny wew okolicy telewizor zamkniynty normalnie na kłódke. Kasta buła nawet tako sporo, jak dzisiej, ino ekran piyńć razy mniejszy. Do włunczynia tego telewizora przychodziuł świetlicowy, wew tym momyncie najbarzy ważno łlosoba, jako że łun mioł klucze do ty telewizji i móg niełodkluczyć jak go ktu zdżoźniuł.

Łobroz buł wew nim kolorowy, chociaż swietlicowy godoł, że łobroz jest czarno- bioły, ale num się widzało, że szarobury. W ty telewizji najbarzy się napatrzyli my na obrozki „Łunczymy się zez Katowicami abo zez Krakowym lub inkszymi miastami. Nieraz to łunczynie by my na piechty zanieśli zanim jiem się udało. Zaś drugo audycja ło najwiynkszy, bo przymusowy obglundalności nazywała się „Przepraszamy za usterki” abo „Usterki poza łączami” i tyż „Ciung dalszy nastumpi”

Niewiada, co te tytuły znaczuły, bo chocioż czasym buły rychtyk bez pu godziny na ekranie, to ciung dalszy nigdy nie nastumpiuł. Co najwyżyj to łobroz zaczynoł wystworzać takie komsztryki, że roz to sie trzunsł jak Eda, kiedy wprys do przerymbla, to znowyk skrzyw jak bimba na zakryncie i redachtotry zes tymi powykrzywianymi facjatami wyglundali jak nie przymierzajunc jakie klouny abo kosmity. Pun świetlicowy co buł tyż za operatora łod tego telewizora znoł sie na wyregulowaniu, bo wiedzioł gdzie go deknuńć i z jaki epy, aby sie wizja wyprostowała.

Tako to buła ta piyrwszo telewizja. Jak jechali kolarze wew Wyścigu Pokoju, to się luda napkało do ty świetlicy, to my mało co widzieli ale i tak wciunż warczoł helikopter i taki jedyn cheba deczko ciepniynty redachtor wew kolo Macieju powtorzoł „tu helikopter, tu helikopter, jeszczy nic nie widać, ale zaro bydzie widać. Jak buł kuniec etapu to łobroz się poprawiuł i buł wywiad zez naszymi kolorzami. Roz któryś zez naszych kolorzy, Królak abo Gazda paploł.: „ Nasi dobrze jechali, ale ruskie siedzieli num na kółku i wygrali”. Do dziś niewiada, o co im chodziło zez tym siedzyniym na kółku?

Aby redahtor poprowiuł naszygo : „chcioł pan powiedzieć kolarze radzieccy” - „ Nu radzieccy” - łodpoluł nasz .