Blubry zez Kościana

Wew Kościanie pindziesiunt lot na zad

Posłuchaj:
pobierz plik mp3

Trzebno wom wiedzieć co 50 lot nazad na rynku kościańskim buły kocie łby i gazowe laterny. Na tym rynku pore razy wew tygodniu łodbywoł się targ. Nie chachmyncili tam ciuchami tak jak teroz, tylko głównie wsiowum jedzom do futrowaniu, którom helkami z podkościańskich wiochów nawlekli bambry i gospodarze. Handlyrzyło się tam na deka, funty, kwaterki, litry, pynczki abo na tytki. Możno tam buło podsłuchać takum gadke: ”Mosz pani syr na gzike? Po wiele? To dej mi pani 30 deka i pół funta angrystu, osołke masła i kwatyrke śmietany. A doś to uczyni?... Nie wiym czy mi bejmów starczy… Gdzie leziesz ty gilejzo ubrechtano… Wsadizułeś giyre wew kiste zez pyrkami…" Takie to wystworzało sie targowanie.

Zaś na Kościuszki bez to, że buło tam prezydium jeszczyk zez przed wojny, nie buło kocich łbów na jezdni, ino czerwony klinkier feste gładko dwie warstwy ułożony. Przy Kościuszki, choć to bułagłówno ulica, prowadziuła bez sum środek miasta, mioł swojum paterajde tyż jedyn gospodorz. Nazywali my go bamber, chociaż zez Bambergiem łun nic nie moił. To buł taki nasz kościański bamber. Mioł un kunie, krowy, kozy, kury, kaczki i połno inkszygo gadu, nawet gołasy. Każdygo dnia rano i na wieczór łod wiosny do jesieni pyndziuł te swoje krówska na pole i zez pola do łobory.

Czasym na ty klinkierowy jezdni coś po tym spyndzie zostało to gzuby się chichrały i godały, że jak auto nawali, to stoi, a krowa jak nawali, to idzie dali. Co wieczor posyłała nos matka zez kankom po mlyko do tego gospodorza. Mlyko buło ciepłe, na wiyrzchu mioło gruby kożuch zes śmietany i letko capiuło łoborum, ale po przegotowaniu buło cymes.

Wiara powiydzcie czy letko docie rady wyłobrazić se dzisiej krówska, jak człapium po Kościuszki na cały szyrokości jezdni bez kierunkowskazów, świateł mijania, czasym któro zaryczy, abo wrzuci na luz i stanie zes "potrzeby" zaś reszta stada zez wielkum powagum bez pospiechu, mojtajunc łogunami, co by sie łopyndzić łod muchów i gzów co sie za nimi przywlekły, człapie dostojnie wew kierunku swoi łobory? A to przecie buło colkiym niedawno.